S1: Başkaları tarafından gerçekleştirilen yasadışı faaliyetler hakkında kim şikayette bulunabilir?
C1: Herhangi bir müşteri veya distribütör dolandırıcılık, diğer müşterileri veya prospectleri aldatmak, başkasının parasını yetkisiz bir şekilde transfer etmek, yanlış beyan, güveni kötüye kullanma, üst kollardan yetersiz destek alma şikayetleri gibi illegal faaliyetler hakkında herkese karşı şikayette bulunabilir.
Müşteri Destek birimi şikayeti aldıktan sonra, ciddi suistimal durumunda, gerçeği belirlemek için acil eylem olarak soruşturma süresince söz konusu hesabın bazı özellikleri askıya alınabilir veya devre dışı bırakılabilir. Hesabın feshi dahil olmak üzere hakkında uygun düşen disiplin işlemleri yapılır.

S2: Yeterli destek sunmadığı için direkt sponsor olan üst kolu kimler şikayet edebilir?
C2: İlk olarak direkt sponsor olunan alt kol, direkt sponsor olan üst kol tarafından verilen ürün eğitiminden %100 memnun değilse, o kişi aldığı ürün eğitiminden memnun kalmadığını onaylama hakkına sahiptir .
Bundan sonra, direkt alt kol iş eğitim desteği sunulmadığı için direkt referans olan kişiye karşı şikayette bulunabilir. Şirket şikayeti alır almaz, gerçeği belirlemek için soruşturma yapacaktır. Distribütörlük hesabının askıya alınması veya silinmesi de dahil olmak üzere hesap sahibi hakkında uygun olan disiplin işlemleri uygulanacaktır.